|
1997 Kraków
8 VI 1997 W czasie szóstej podró¿y Jana Paw³a II do Polski Ruch ¦wiat³o-¯ycie zebra³ siê na B³onach w Krakowie, podczas mszy kanonizacyjnej ¶w. Jadwigi królowej. Ojciec ¶w. zwróci³ siê do jego cz³onków na zakoñczenie celebracji przed modlitw± Anio³ Pañski, mówi±c: Ruch ¦wiat³o-¯ycie lub − jak dawniej siê mówi³o − Oazy ¯ywego Ko¶cio³a obchodz± 25-lecie swojego powstania. Wprawdzie pocz±tki jego, jak pamiêtam, siêgaj± jeszcze dalej wstecz, do lat piêædziesi±tych, ale ostatnie æwieræwiecze jest czasem jego regularnej pracy duszpasterskiej. Pragnê nawi±zaæ do tego do¶wiadczenia oaz, z którym jako metropolita krakowski od pocz±tku by³em bardzo blisko zwi±zany. Po roku 1989 mog³y siê w Polsce rozwin±æ ró¿ne ruchy apostolskie − tak ¿e m³odsze pokolenie nie pamiêta tego, czym by³o dla nas w okresie rz±dów komunistycznych, do¶wiadczenie Oaz ¯ywego Ko¶cio³a. Uczestniczy³em w tym do¶wiadczeniu jako biskup, i uczestniczy³em ca³ym sercem. Wielokrotnie odwiedza³em wraz z ksiêdzem Franciszkiem Blachnickim grupy oazowe odprawiaj±ce rekolekcje w ró¿nych miejscach archidiecezji. Radowa³em siê przy ka¿dym spotkaniu, zw³aszcza w czasie wakacyjnym, w miesi±cach letnich. Odwiedza³em oazy w ró¿nych miejscach krakowskiej archidiecezji, a tak¿e broni³em ruchu oazowego przed zagro¿eniami pochodz±cymi od ówczesnych s³u¿b bezpieczeñstwa. Wszyscy o tym wiedzieli − zarówno kap³ani, jak sama m³odzie¿ − ¿e kardyna³ z Krakowa jest z nimi, ¿e ich popiera, wspomaga i gotów broniæ w razie zagro¿enia. A w roku 1973 zawierzy³em dzie³o oazy Niepokalanej, Matce Ko¶cio³a. Pragnê raz jeszcze wróciæ my¶l± i sercem do tych wszystkich miejsc, gdzie spotykali¶my siê na oazach, poczynaj±c od Kro¶cienka, i w modlitwie Anio³ Pañski podziêkowaæ Niepokalanej za to dzie³o, które niew±tpliwie przyczyni³o siê do zwyciêstwa − zgodnie ze s³owami wielkiego kardyna³a prymasa Augusta Hlonda: Zwyciêstwo, je¿eli przyjdzie, bêdzie to zwyciêstwo przez Maryjê. Opiece Maryi, Matki Ko¶cio³a, zawierzam równie¿ inne organizacje i ruchy m³odzie¿owe obecne w Krakowie i w Polsce. Osservatore Romano wydanie polskie. 18(1997) nr 7(194) s. 57-58.
31 V 1998 Udzia³ przedstawicieli Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w historycznym spotkaniu ruchów i nowych wspólnot ko¶cielnych z Janem Paw³em II w Rzymie. Liturgicznie by³ to dzieñ Piêædzisi±tnicy czyli Zes³ania Ducha ¦wiêtego oraz dzieñ Maryi, Matki Ko¶cio³a. W niedzielê Papie¿ wspomnia³ nasz ruch krótko przemawiaj±c po modlitwie Regina caeli. Dobiega koñca uroczysta liturgia eucharystyczna, podczas której prze¿ywali¶my na nowo tajemnicê Zes³ania Ducha ¦wiêtego. Liturgia ta zosta³a w pewien sposób przygotowana wczoraj przez wielkie spotkanie licznych wspólnot ko¶cielnych. W sercu s³yszê jeszcze ¿ywe echo ogromnego entuzjazmu, jaki nas przenika³, gdy przez kilka godzin wzywali¶my razem Ducha ¦wiêtego. Dziêkujmy Bogu za tê wiosnê Ko¶cio³a, wzbudzon± przez odnawiaj±c± moc Ducha. W sercu tego wieczernika, którym jest Rzym i ca³y ¶wiat, szczególnie mocno odczuwamy obecno¶æ Matki Jezusa, Naj¶wiêtszej Maryi Panny. Jej przewodnictwu i opiece pragniemy powierzyæ braci i siostry, którym dzisiaj udzieli³em z rado¶ci± sakramentów bierzmowania i Eucharystii. Królowej Aposto³ów zawierzamy ruchy i wszelkie formy dzia³alno¶ci misyjnej powsta³e w ostatnich latach. W Jej d³onie sk³adamy powszechn± misjê ca³ego Ko¶cio³a, który od dnia Piêædziesi±tnicy idzie swoim szlakiem przez stulecia z wci±¿ odnawianym zapa³em, aby g³osiæ Ewangeliê we wszystkich czê¶ciach ¶wiata. W tym kontek¶cie pragnê wspomnieæ, ¿e w³a¶nie dzisiaj podpisa³em orêdzie na najbli¿szy ¦wiatowy Dzieñ Misyjny. Powierzam je symbolicznie wam tutaj obecnym i ca³emu Ko¶cio³owi, ufaj±c, ¿e stanie siê ono wk³adem w dzie³o nowej ewangelizacji w perspektywie bliskiego ju¿ trzeciego tysi±clecia. Pozdrawiam wreszcie pielgrzymów z Polski, obecnych tu fizycznie i duchowo. Trudno, ¿ebym w tym dniu nie my¶la³ o Matce Boskiej Piekarskiej i o naszych Oazach. Dzi¶, w dniu Zes³ania Ducha ¦wiêtego, powtarzam te s³owa modlitwy: Niech zst±pi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!, które wypowiedzia³em w 1979 r., my¶l±c szczególnie o naszej ojczystej ziemi, i których nie przestajê co dnia zanosiæ do Boga. Niech moc Ducha Pocieszyciela przenika codzienno¶æ wszystkich Polaków i niech bêdzie niewyczerpanym ¼ród³em braterskiej mi³o¶ci i pokoju. Osservatore Romano wydanie polskie. 19(1998) nr 8-9(205), s. 41.
1 VI 1998 W poniedzia³ek po uroczysto¶ci Zes³ania Ducha ¦wiêtego, w dzieñ Matki Ko¶cio³a, Papie¿ spotka³ siê bezpo¶rednio z delegacj± Ruchu ¦wiat³o-¯ycie po mszy ¶w. celebrowanej przez niego w prywatnej kaplicy na Watykanie. Relacjonuje ks. Henryk Bolczyk oraz pañstwo Krystyna i Wies³aw Bratkowie.
W czerwcu 1997 roku na B³oniach krakowskich rozpoczêli¶my obchody jubileuszu oazowego, 25-lecia zawierzenia Ruchu Niepokalanej, Matce Ko¶cio³a. Z tej okazji Ojciec ¶wiêty skierowa³ wówczas do nas wa¿kie s³owo. Teraz, w samym dniu liturgicznej rocznicy aktu oddania, stanowi±cego, jak podkre¶la³ S³uga Bo¿y ks. Franciszek Blachnicki, Akt Konstytutywny Ruchu − znale¼li¶my siê w prywatnej kaplicy Jana Paw³a II. [...] Ksi±dz Jacek wrêczaj±c miniaturkê figury z Kro¶cienka zaznaczy³, ¿e to dar z Carlsbergu, gdzie znajduje siê grób ksiêdza Franciszka. Por. ks. Henryk Bolczyk, Carlsberg to by³o wygnanie, a Ojczyzna to Kro¶cienko. Delegacja Ruchu ¦wiat³o-¯ycie u Jana Paw³a II. Oaza Pismo Ruchu ¦wiat³o-¯ycie (1998) nr 34, s. 25-26.
Krystyna i Wies³aw Bratkowie, Nasze prze¿ycia podczas spotkania z Ojcem ¶wiêtym w ¶wiêto Matki Ko¶cio³a 1. 06. 1998 r. Oaza Pismo Ruchu ¦wiat³o-¯ycie (1998) nr 34, s. 27.
10 czerwca 1999 Podczas VII podró¿y Jana Paw³a II do Polski (5-17 czerwca) Ruch ¦wiat³o-¯ycie zosta³ wspomniany przy okazji okre¶lania pos³annictwa ludziom ¶wieckim w homilii wyg³oszonej w Siedlcach przypominaj±cej dzie³o b³ogos³awionych mêczenników jedno¶ci Ko¶cio³a z Pratulina. Drodzy bracia i siostry, przez chrzest ¶w. zostali¶cie w³±czeni w Chrystusa. Tworzycie Ko¶ció³ Jego Cia³o Mistyczne. Przez was chce dzia³aæ Chrystus moc± swego Ducha. On przez was pragnie «nie¶æ ubogim dobr± nowinê, wiê¼niom g³osiæ wolno¶æ, a niewidomym przejrzenie» jak czytamy u proroka. Przez was pragnie «uci¶nionych odsy³aæ wolnymi i obwo³ywaæ rok ³aski od Pana» (por. £k 4, 18-19). Jako ludzie ¶wieccy, wierni swojej to¿samo¶ci, ¿yj±c w ¶wiecie czynnie i skutecznie mo¿ecie ten ¶wiat przekszta³ciæ w duchu Ewangelii. B±d¼cie sol±, która daje chrze¶cijañski smak ¿yciu. B±d¼cie ¶wiat³em, które ¶wieci w mrokach obojêtno¶ci i egoizmu. (...) Mój poprzednik papie¿ Pawe³ VI w Adhortacji apostolskiej Evangelii nuntiandi napisa³: «polem w³a¶ciwym dla ewangelizacyjnej aktywno¶ci (ludzi ¶wieckich) jest szeroka i bardzo z³o¿ona dziedzina polityki, ¿ycia spo³ecznego, gospodarki, dziedzina kultury, nauki i sztuki, stosunków miêdzynarodowych, ¶rodków przekazu spo³ecznego; do tego dochodz± niektóre dziedziny szczególnie otwarte na ewangelizacjê, jak mi³o¶æ, rodzina, wychowanie dzieci i m³odzie¿y, praca zawodowa, cierpienia ludzkie» (por. n. 70). Z rado¶ci± stwierdzam, ¿e w Polsce rozwija siê ¿ywo Akcja Katolicka, ró¿nego rodzaju organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie, a w¶ród nich ruchy m³odzie¿owe z Katolickim Stowarzyszeniem M³odzie¿y i Ruchem ¦wiat³o-¯ycie na czele. Jest to nowy powiew Ducha ¦wiêtego w naszej Ojczy¼nie, i za to niech bêd± dziêki Panu Bogu. B±d¼cie wierni waszemu chrze¶cijañskiemu powo³aniu. B±d¼cie wierni Bogu i Chrystusowi ¿yj±cemu w Ko¶ciele. Osservatore Romano wydanie polskie. 20(1999) nr 8(215), s. 42.
|